top-bar

Staff List

Staff ListStaff A-DStaff E-LStaff M-QStaff R-Z

 

Principal: Dena St. Amour
Assistant Principal: Justina Jennett

Paraprofessionals and
Behavior Interventionists

Allen, Heather
Barnier, Audrey
Bigelow, Michaele

Bouffard, Barbara
Bourdeau, Jen
Corse, Marlene
Decker, Sabrina
Dufresne, Tracy
Fadden, Sheri
Farnham, Jill
Farnsworth, Katherine
Fitzgerald, Samantha
Godin, Bonnie
Goodhue, Tonya
Guilmette, Christine
Johnson, Amanda
Lontine, Sharon
Marquis, Gloria
Matott, Jeannine
Matton, Diane
Matton, Jason
Mitchinson, Tanya
Noel, Bryanne
Perkins, Sue
Pierce, Pamala
Poquette, Yvonne
Reynolds, Mary
Scott, Shelby
Sherman, Amanda
Skeels, Tracie
Smith, Fern
Smith, Mary
Spaulding, Donna
Stimets, Helen
Tanner, Susan
Trushaw, Barbara
Tuttle, Tammy
Westover, Johna
Zier, Becky

Other Staff

Atwood, Penny: Crossing Guard
Barratt, Edward: Custodian
Bechard, Savanna: Behavior Team
Butler, Jason: Director of Buildings and Grounds
Chevalier, Kelly: Special Education Clerk
Culligan, Wendy: Nurse
Dishaw, June: Custodian
Ellis, Mary: Central Administrative Assistant
Garrow, Lisa: Office Manager
Giovanangelo, Susan: Custodian
Gumlaw, Ashley: Behavior Team
Havens, Jonathan: Technology Support Specialist
Herridge, Angelina: OT/PT
Kneebone, Kathy: Community Events Coordinator
LeClair, Mel: Library Technician
Loiselle, Danielle: Nurse
Partlow, Dorriane: Custodian
Pastina, Colleen: School Based Behavior Consultant
Pregant, Keri: Crossing Guard
Simard, Jean: Library Technician
Smith, Jenny: Crossing Guard
Tessier, Dawn: Babcock Administrative Assistant/Sub Coordinator
Thompson, Tom: Maintenance Technician
Trombley, Susan: NCSS Counselor

Lunchroom/Playground

Bombard, Lisa
Bruce, Brooklyn
Franolich, Britny
Laurie, Chelsea
Morgan, Casey
Schuster, Maria
Shedrick, Jennifer
Thibault, Cheryl

Teachers

Appleget, Lynette: Literacy
Bardeau, JoAnne: Fifth Grade
Belrose, Kirsten: 6th Grade
Berthiaume, Melanie: Kindergarten
Bilodeau, Suzanne: Special Education
Barrer, Julie: Special Education
Boucher, Deborah: Literacy Content Specialist
Bovatt, Lisa: Math
Brahmstedt, Lisa: Third Grade
Butler, Carrie: Speech-Language
Calhoun, Amanda: Kindergarten
Callan, Judy: Fourth Grade
Campbell, Leah: FCECP
Carpenter, Greg: Physical Education
Chase, Jody: Kindergarten
Cohen, Jessica: Special Education
Daly, Deb: First Grade
Depatie, Christine: Sixth Grade
Diamond, Dan: Fourth Grade
Di Vece, Erica: Second Grade
Ewell, Melissa: Vocal Music
Favreau , Bridgette: First Grade
Fitzgerald, Angie: Fifth Grade
Fuller, Lois: Special Education
Genzlinger, Leah: Special Education
Gordon, Gina: FCECP
Gregory, Rusti: Educational Technology Specialist
Hakey, Penny: Second Grade
Hancock, Pam: Fifth Grade
Hindes, Jennifer: Fifth Grade
Hubbard, Jennifer: Literacy
Jacobson, Jennifer: Art
Jamison, Nicole: Fourth Grade
Johnson, Traci: Special Education
Juckett, Corey: Physical Education
Ladieu, Christina: Special Education
Light, Deb: Guidance
Lumbra, Joan: Math Content Specialist
Martin, Deb: First Grade
McCarthy, Jamie: Kindergarten
McPeck, Jessica: Special Education
Messier, Gianna: Instrumental Music
Micheli, Jeanice:  Literacy
Mitchell, Jennifer: Sixth Grade
Musella, Eileen: First Grade
Nielsen, Jon: Fifth Grade
Newett, Cyndi: Special Education
Ovitt, Mallory: Second Grade
Paro, Phyllis: School Psychologist
Pelkey, Mary: Math
Ramsayer, Gabby: Second Grade
Reardon, Jennifer: Fourth Grade
Renaudette, Tiffany: Third Grade
Rose, Cindy: Guidance
Sargent-Minor, Melissa: Special Education
Scangas, Stacie: Math
Scott, Hannah: Kindergarten
Speranza, Carrie: Librarian
Stove, Alyssa: Third Grade
Stone, Sarah: Third Grade
Tavlin, Karen: Speech-Language
Thompson, Katy: Guidance
Zaske, Frank: ELL